REALIZOWANE PROJEKTYCOMENIUS 2012/2014CZWARTKI Z BAJKĄZIELONA SZKOŁAMAŁA ROMAROZWINĄĆ SKRZYDŁAPIERWSZAKICOMENIUS 2009/2011

KONTAKTHISTORIA ABSOLWENCIPATRONPRACOWNICYLINKI

DOKUMENTACJA SZKOŁYSTATUTWYCHOWANIEPROFILAKTYKAOCENIANIE

REDAGUJĄ NAUCZYCIELEARTYKUŁYSCENARIUSZEFOTOGRAFIEINTEGRACJAMONTESSORIBIBLIOTEKAHARCERSTWO

 

 

 PROJEKT CZYTELNICZY

 

STRONA GŁÓWNA

AKTUALNOŚCIDRUKI-REKRUTACJA

PLAN LEKCJI

SZKOLNA RADA RODZICÓW

RZECZNIK PRAW UCZNIA

KONKURSYKÓŁKASPORT

REDAGUJĄ UCZNIOWIESAMORZĄDPREZENTACJEKOMIKSYQUIZY

MATERIAŁY DO LEKCJIRELIGIAINFORMATYKAPRZYWÓDZTWOJĘZYK ANGIELSKI

 

Któż z nas nie marzył o dalekich podróżach, niesamowitych przygodach... Niestety, nie wszyscy mamy możliwość, by zwiedzić odległe, egzotyczne kraje. Jednakże pewnej namiastki przygód doświadczyli uczniowie z klas czwartych, którzy zaangażowali się w projekt czytelniczy Podróże z Nelą - małą reporterką.  A to wszystko za sprawą serii o przygodach Neli. Książki te trafiły do szkolnej biblioteki na prośbę naszych uczniów z projektu Książki naszych marzeń.

 Kliknij zdjęcie, aby powiększyć widok.

Uczniowie podczas lekcji bibliotecznych poznali sylwetkę małej reporterki, która w ciągu 4 lat zwiedziła Boliwię, Chile, Peru, Panamę, Kostarykę, Tajlandię, Kambodżę, Filipiny, Wietnam, Sri Lankę, Malezję, Etiopię, Zanzibar, Tanzanię, Kenię i Mauritius. Dziewczynka zwiedziła  boliwijskie wulkany i gejzery, obserwowała kajmany i piranie w dorzeczu Amazonki, a na Filipinach zeszła sto dwadzieścia metrów w głąb jaskiń, szukając nietoperzy. W Etiopii dotarła do doliny Omo, gdzie żyją jeszcze liczne afrykańskie plemiona. Tam właśnie uczestniczyła w plemiennych ceremoniach. W jej książkach i reportażach czytelnicy mogą zauważyć niezwykłą wrażliwość na piękno świata i cierpienie zwierząt, którą zaraża innych.

Na zajęciach uczniowie poznali fragmenty książek Neli pełnych pięknych kolorowych ilustracji, fotografii i zabawnych rysunków. Obejrzeli także wybrane reportaże z podróży dziewczynki zamieszczone na stronie internetowej www.abc.tvp.pl oraz wysłuchali fragmentów wywiadów radiowych . Te informacje były inspiracją dla dzieci przy tworzeniu prac plastycznych promujących serię książek o przygodach małej reporterki. Czwartoklasiści wykorzystali również wiadomości, które znaleźli w popularno-naukowych książkach przyrodniczych z naszej biblioteki.

Podsumowaniem tego projektu jest wystawa prac uczniów w bibliotece szkolnej, do obejrzenia której zapraszamy wszystkich uczniów naszej szkoły. Jeśli chcecie dowiedzieć się, gdzie znajduje się najpiękniejszy wodospad w Etiopii, jak wyglądają muszle, w których zamieszkują jadowite ślimaki, dlaczego dzioborożec zamyka swoją samicę w gnieździe,  i dlaczego lwy oraz tygrysy na wolności nigdy się nie spotkają, sięgnijcie po książki  opisujące przygody Neli.

Zapraszamy do szkolnej biblioteki!

 

Jolanta Markuszewska

 

 

redaguje Rafał Pastwa  © 2016