Galeria

Oddziały pracujące w oparciu o koncepcję pedagogiczną  Marii Montessori w Szkole Podstawowej w Poniatowej funkcjonują od roku 1996. Inicjatorem ich powołania był Dyrektor szkoły Ryszard Pastwa, w porozumieniu z prof. Sabiną Guz 

z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

NAGRODY

Na czym polega SYSTEM MARII MONTESSORI?

 

 Kim była Maria Montessori?  

Maria Montessori

urodziła się w 1870 roku we Włoszech, a zmarła  w 1952 roku w Holandii. Wychowała się w rodzinie katolickiej. Była pierwszą kobietą lekarzem w swoim kraju. Interesowała się psychologią i pedagogiką.

        Początkowo zajmowała się problematyką dzieci zaniedbanych społecznie           i upośledzonych umysłowo. Następnie przeniosła swoje doświadczenia i osiągnięcia pedagogiczne na pracę z dziećmi zdrowymi. Pierwszą placówkę edukacyjno-wychowawczą założyła w Rzymie w 1907 roku. W pedagogice światowej zalicza się ją do czołowych reprezentantów „nowego wychowania”. 

Za swą działalność była wielokrotnie nominowana do Pokojowej Nagrody Nobla.

 Instytucje Montessoriańskie

Obecnie montessoriańskie przedszkola i szkoły znajdują się w osiemdziesięciu krajach świata, głównie w Holandii, Niemczech, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Francji, Czechach i Indiach. W Polsce szczególne zainteresowanie placówkami montessoriańskimi odrodziło się pod koniec lat osiemdziesiątych. Obecnie funkcjonują oddziały szkolne i przedszkolne w ramach szkół publicznych (Poniatowa, Lublin, Poznań, Opole) i społecznych (Jarosław, Kraków, Łódź, Oleśnica, Warszawa).

Nauczycieli pracujących tą metodą skupia Polskie Stowarzyszenie Montessori (PSM), powstałe w 1994 roku.

 

STRONA GŁÓWNA

KONTAKTHISTORIA ABSOLWENCIPATRONPRACOWNICYLINKI

DOKUMENTACJA SZKOŁYSTATUTWYCHOWANIEPROFILAKTYKAOCENIANIE

REDAGUJĄ NAUCZYCIELEARTYKUŁYSCENARIUSZEFOTOGRAFIEINTEGRACJAMONTESSORI

DRUKI-REKRUTACJA

KONKURSYKÓŁKA

REDAGUJĄ UCZNIOWIEPREZENTACJEQUIZY

MATERIAŁY DO LEKCJIINFORMATYKARELIGIA

WSPIERAMY

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

autor © 2004 rap