REALIZOWANE PROJEKTYCOMENIUS 2012/2014CZWARTKI Z BAJKĄZIELONA SZKOŁAMAŁA ROMAROZWINĄĆ SKRZYDŁAPIERWSZAKICOMENIUS 2009/2011

KONTAKTHISTORIA ABSOLWENCIPATRONPRACOWNICYLINKI

DOKUMENTACJA SZKOŁYSTATUTWYCHOWANIEPROFILAKTYKAOCENIANIE

REDAGUJĄ NAUCZYCIELEARTYKUŁYSCENARIUSZEFOTOGRAFIEINTEGRACJAMONTESSORIBIBLIOTEKAHARCERSTWO

 

 

 SZKOLNY KONKURS CZYTELNICZY

BIBLIOTEKA

STRONA GŁÓWNA

AKTUALNOŚCIDRUKI-REKRUTACJA

PLAN LEKCJI

SZKOLNA RADA RODZICÓW

RZECZNIK PRAW UCZNIA

KONKURSYKÓŁKASPORT

REDAGUJĄ UCZNIOWIESAMORZĄDPREZENTACJEKOMIKSYQUIZY

MATERIAŁY DO LEKCJIRELIGIAINFORMATYKAPRZYWÓDZTWO

 „Poeta jest jak ptak, ofiarowuje ludziom to, co ma - pieśń.” Hans Christian Andersen

CZY ZNASZ BAŚNIE HANSA CHRISTIANA ANDERSENA?

W październiku w ramach obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych w naszej bibliotece odbył się konkurs czytelniczy pt.: "Czy znasz baśnie Hansa Christiana Andersena?". Rola baśni w procesie kształcenia i wielostronnego rozwoju osobowości dziecka jest bowiem ogromna. Baśń stale pełni rolę ponadczasowego gatunku, którego wartości są aktualne po dziś dzień, stanowiąc wzorzec do naśladowania.

Konkurs adresowany był do wszystkich uczniów klas trzecich. Jego celem było: rozbudzenie motywacji czytelniczych i rozwinięcie umiejętności odbioru dzieł literackich, sprawdzenie znajomości wybranych baśni, kształcenie umiejętności szybkiego kojarzenia i sprawnego udzielania odpowiedzi oraz uczenie zdrowej rywalizacji międzyklasowej.

Dzieci miały okazję bliżej poznać twórczość znakomitego duńskiego bajkopisarza - Hansa Christiana Andersena oraz dowiedzieć się wielu ciekawostek o nim z gazetki, która pojawiła się w bibliotece.

Sam konkurs przebiegał dwuetapowo. Pierwszy etap polegał na rozwiązaniu testu sprawdzającego znajomość utworów H. Ch. Andersena. Wzięło w nim udział 14 dzieci.

 Kliknij zdjęcie, aby powiększyć widok.

Troje uczniów z każdej klasy z najwyższymi wynikami zakwalifikowało się do finału konkursu, który odbył się 29 października 2015 roku.

Zanim rozpoczęły się zmagania konkursowe dzieci przywitał sam Hans Christian Andersen, który w krótkim wywiadzie przybliżył nam swoje dzieje i początki pracy pisarskiej. Krótkie przedstawienie dla swoich młodszych kolegów przygotowali uczniowie z klasy IV c. Następnie 3osobowe reprezentacje klas trzecich musiały wykazać się znajomością 14 baśni H. Ch. Andersena. Poszczególne konkurencje sprawdzały nie tylko wiedzę, ale także umiejętność kojarzenia faktów, refleks i spostrzegawczość. Trzecioklasiści zmagali się z wieloma zadaniami: odpowiadali na pytania dotyczące życia i twórczości pisarza oraz jego utworów, odgadywali bohaterów poszczególnych baśni, rozpoznawali ilustracje pochodzące ze zbioru Baśnie H. Ch. Andersena, losowali fragmenty utworów określając czy jest to prawda, czy fałsz, układali puzzle na czas, i in.

Wszyscy wykazali się doskonała znajomością utworów Andersena oraz sylwetki samego autora. Jury w składzie: dyrektor szkoły p. Mirosław Plandowski, p. Marta Sołdaj, p. Jolanta Markuszewska było pod wrażeniem niesamowitej wiedzy finalistów. W efekcie konkursowych zmagań:

 I miejsce zajęła klasa III a: Emilia Karabela, Maja Markowska, Natalia Węgiel.

 II miejsce - klasa III b: Nadia Madejek, Olga Zając, Julia Czajka.

 III miejsce - klasa III c: Mateusz Kobiałka, Marcelina Mac, Amelia Meisner.

Wszyscy finaliści otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody książkowe zakupione dzięki Radzie Rodziców.

Mam nadzieję, że uczestnicy tego konkursu pokochali baśnie Hansa Christiana Andersena i zachęcą swoich rówieśników do zapoznania się z twórczością tego wspaniałego baśniopisarza. Uważam, że tego typu konkursy są nie tylko dobrą zabawą, ale przede wszystkim ogromnym przeżyciem osobistym dla każdego uczestnika. Aktywizują wszystkie dzieci do czytania książek i dostarczają wrażeń, które na długo pozostają w ich pamięci.

 

Jolanta Markuszewska

 

 

redaguje Rafał Pastwa  © 2015