REALIZOWANE PROJEKTYeTWINNING ERAZMUS+ 2016/2018COMENIUS 2012/2014CZWARTKI Z BAJKĄZIELONA SZKOŁAMAŁA ROMAROZWINĄĆ SKRZYDŁAPIERWSZAKICOMENIUS 2009/2011

KONTAKTHISTORIA ABSOLWENCIPATRONPRACOWNICYLINKI

DOKUMENTACJA SZKOŁYSTATUTWYCHOWANIEPROFILAKTYKAOCENIANIE

REDAGUJĄ NAUCZYCIELEARTYKUŁYSCENARIUSZEFOTOGRAFIEINTEGRACJAMONTESSORIBIBLIOTEKAHARCERSTWO

 

 DZIEŃ ŚWIĘTEGO WALENTEGO 2020

 

STRONA GŁÓWNA

AKTUALNOŚCIDRUKI-REKRUTACJA

PLAN LEKCJI

SZKOLNA RADA RODZICÓW

RZECZNIK PRAW UCZNIA

KONKURSYKÓŁKASPORT

REDAGUJĄ UCZNIOWIESAMORZĄDPREZENTACJEKOMIKSYQUIZY

MATERIAŁY DO LEKCJIRELIGIAINFORMATYKAPRZYWÓDZTWOJĘZYK ANGIELSKI

PSYCHOLOG

 

 

  opublikowano dnia 19.02.2020 r.

 

 

„…Kocham Cię w słońcu i przy blasku świec,
kocham Cię w kapeluszu i w berecie.
W wielkim wietrze, na szosie i na koncercie…”

K. I. Gałczyński „Rozmowa liryczna”

 


Walentynki swoją nazwę zawdzięczają świętemu Walentemu, chrześcijańskiemu biskupowi i męczennikowi. Na przestrzeni wieków mieliśmy do czynienia z rozmaitymi koncepcjami miłości. Nie ma jednego sposobu jej przeżywania. Zmieniały się też formy mówienia i pisania o niej.

Tradycja świętowania Walentynek w Europie Zachodniej i Południowej sięga średniowiecza. Do polski dotarła znacznie później, a popularność zyskała dopiero w latach 90 XX w.

Tego dnia temat miłości interpretowany jest na wiele sposobów. Jedni wysyłają sobie kartki zawierające wyznania miłosne, inni obdarowują się prezentami lub w sposób szczególnie miły spędzają ze sobą czas.

Biblioteka również włączyła się w obchody święta. Z tej okazji przygotowaliśmy liczne wystawy i gazetki. Przypomnieliśmy najpiękniejsze cytaty znanych mistrzów pióra m.in.: F. Petrarki, A. Mickiewicza, L. Staffa, B. Leśmiana K.I. Gałczyńskiego, A. Asnyka, K. Przerwy-Tetmajera, ks. J. Twardowskiego, W. Szymborskiej i in., którzy w swoich utworach, pisząc o miłości, przedstawiali różne jej oblicza. Jedne z nich są dla nas przestrogą inne nauką, dzięki której potrafimy lepiej zrozumieć i zgłębiać to uczucie.

 Kliknij zdjęcie, aby powiększyć widok.

Jeśli to nie jest miłość – cóż ja czuję?
A jeśli miłość – co to jest takiego?
Jeśli rzecz dobra – skąd gorycz, co truje?
Gdy zła – skąd słodycz cierpienia każdego?
Francesco Petrarka „Jeśli to nie jest miłość”
 

Korzystając z okazji nawiązaliśmy do znanych par literackich i przypomnieliśmy dzieła, których bohaterowie bardzo emocjonalnie wpływają na czytelników i na długo zapadają w ich pamięci. Nie mogło więc zabraknąć klasyki czyli: Romea i Julii W. Szekspira, Ani z Zielonego Wzgórza L. M. Montgomery, Pamiętnika N. Sparks’a promowane były także utwory współczesne takie jak; Harry Potter I.K. Rowlinga, Władca pierścieni I.R.R. Tolkiena, Niezgodna V. Roth, Love Rosi C. Ahern.

14 lutego uczniowie zaproszeni zostali również do walentynkowego quizu i na każdej przerwie mogli sprawdzić swoją znajomość słynnych par literackich. Poprawna odpowiedź na trzy wylosowane pytania nagradzana była słodkim upominkiem. Mini konkurs cieszył się ogromnym zainteresowaniem.

 

 

Anna Rosińska-Stola, Marta Sołdaj, Wiesława Sudy


 

 

redaguje Rafał Pastwa  © 2020